Rozhovor s Romanou Hájkovou

02.04.2019 - ronny
Romana Hájková

Přinášíme Vám rozhovor s Romanou Hájkovou, která se podílela na nejnovějším videoklipu Deutschland. Velmi jí tímto děkujeme za vstřícnost a milý rozhovor. Co bylo jejím úkolem a jaké má pocity z natáčení se dočtete v následujících řádcích…

Můžete se nám představit? Co přesně děláte?

U filmu dělám 20 let, původně jsem byla pouze kaskadérkou, ale nyní mimojiné dodávám různé druhy zvířat pro film prostřednictvím naší firmy CzechAnimalArt.

Jak jste se k natáčení dostala?

Přes Vandu Trojanovou ze Stáje Trojan. Dříve jsme společně spolupracovaly na jiném německém projektu, a protože si filmový architekt nyní na nás vzpomněl, tak jsme souhlasily. Byly jsme potešeny.

Kde natáčení probíhalo? Jak dlouho jste u něj byla?

No, já přesné lokace nesmím prozradit, ale bylo to v okolí Berlína a trvalo 4 dny. Když se pak na videoklip podíváte, tak zjistíte, že nám ty zvířata docela osekali. Stálo je to dost peněz, měli nádherné záběry. Ale to tak prostě občas je.

Můžete nám natáčení nějak popsat? Bylo něčím zvláštní?

Podívejte, Rammstein jsou zvláštní sami o sobě, takže ano. Natáčení bylo poměrně hektické. Technika byla na velmi vysoké úrovni, ale práci se zvířatama moc neznali, nicméně s nimi byla dobrá domluva a nechali si „poradit“ a bylo to fajn. Natáčení bylo velmi zajímavé, ale na náš vkus obsahovalo až moc efektů. Naštěstí naše zvířata jsou na to trénována. Ono to v tom klipu není moc vidět, ale narvat vlčákům plynové masky, když to před tím viděli jednou, tak to fakt není úplně normální 🙂

Kolik zvířat jste při natáčení použili?

Měli jsme tam šest německých ovčáků, kteří se mezi sebou nesměli prát, kdo je zná, tak ví, že to bylo docela těžké. Dále Káně Harrisova a dva koně – černého a bílého. Na tom bílém jezdila herečka Ruby Commeyová, která poprvé v životě seděla na koni a navíc v brnění. Bylo opravdu hodně těžké. Do toho na ty koně nalítával dron. Ruby to však zvádla výborně. Musím Vám říct, že výběr se jim fakt povedl. Produkce byla milá, ale bylo vidět, že toho mají plné kecky. Nechce mít na place koně, který se bojí. Zajímavostí je, že koně měly gumové podkovy. Jednak aby neklouzaly a druhak aby nepoškodily interiér.

Ruby Commeyová a Káně Harrisova

Jak zvířata reagovali na natáčení? Byla hudba hlasitá? Nebáli se?

Ta hudba až tolik nevadila, ale když se naakumuluje těch věcí hodně, tak je to pro ně určitě náročné. Jsou ale zvyklí a dokážeme to nějak vyřešit. Ve videoklipu je například vidět, že Ruby nejede na koni sama, ale má vodiče. Ono by to šlo natočit i bez něj, ale to by na to muselo být víc času.

Znáte tvorbu kapely?

Trošku ano, nejsem žádný jejich velký fanoušek, ale po tomto klipu se jím ráda stanu. 🙂 Musím se přiznat, že se mi skladba i klip poměrně líbí a hlavně oni jsou fakt příjemní lidé.

S kým se Vám nejlépe/nejhůře spolupracovalo?

Já je nepoznám! 🙂 Nejlepší byl ten „modrookej“ (Richard, pozn. redakce). Kolegové se mi smáli, jestli s ním nepůjdu na kafe. 🙂 Při natáčení scény, kdy Rammsteini žerou maso z Ruby se rozbíjelo filmové sklo. Všude kolem běhali psi a já se o ně bála, protože to bylo ostrý. No a modrookej mi povídá: „to se neboj, nic se jim nestane“. V tom jsem popadla střep a šla mu s ním řezat do ruky. To se divil a neřekl ani slovo. 🙂 Pak jsem si uvědomila, že tohle bych asi dělat neměla. Když já ty zvířata mám prostě ráda.

Jaký máte na členy názor? Při domlouvání rozhovoru jste mi říkala, že jsou to dobráci, mohla byste to nějak rozvést?

Musím Vám, ale prozradit, že velmi dobře poznám charakter člověka, podle toho jak se chová ke zvířatům. A to se oni chovali naprosto výborně. No a tady si mě Rammsteini definitivně získali. Jsou to hodní lidé, i když trošku magoři. Nahé chlapy v akvárku jsem teda fakt ještě netočila. 🙂

Co říkáte na klip a skladbu Deutschland? V médiích je docela propírána.

Zrovna jsem to četla! Že se to nelíbí židovské obci, vždyť je to přesně naopak. Nemá to absolutně nic společného s antisemitismem. Podle mého názoru je to velmi protinacistické. Navíc v tom klipu hraje černoška. Jak by někdo mohl být nácek a obsadit do svého klipu černošku. Je to absurdní a směšné. Při natáčení se skupina k Ruby chovala naprosto úžasně.

Ruby Commeyová s vlčáky

Byla možnost slyšet nějaké další písníčky z připravovaného alba?

Ne. My točili jen jeden klip, ale oni jich točili pět najednou! Každý klip dělala jiná produkce.

Navštívila jste někdy koncert skupiny, případně chystáte se? Zanedlouho budou v Praze.

Doposavaď ne, ale já mám taky otázku! Nechcete nás tam pozvat? Myslím si, že chlapi by ty psy rádi znovu viděli. Zkusíme něco vymyslet. 🙂 (pozn. redakce)

Za rozhovor děkujeme Stanislavu Holému!

English version:

Romana Hájková

We present you an interview with Romana Hájková who was a part of the latest video for the song „Deutschland“. We’d like to thank her for the helpfulness and the kind interview. You can read below what was her part, task and what kind of feeling she has from the video shoot.

Can you introduce yourself to us? What exactly do you do?

I’m working in movie industry for 20 years. In the past I used to be only the stuntman. But now I’m providing various species of animals for the movies through our company CzechAnimalArt.

How did you get to this shooting?

Through Vanda Trojanová from the Trojan Stable. We used to work together on a different German project and because the film architect remembered us, we were happy to accept the offer.

Where did the shooting take place? How long have you been there?

I cannot reveal the exact location but it was near Berlin and it took 4 days. When you’re watching the music video you can see that there aren’t many scenes with animals. They paid quite a lot for it, they have beautiful scenes with animals which were cut. But that’s how it goes.

Can you describe the shooting to us? Was it unusual?

Look, Rammstein are unusual by themselves so, yes, it was. Shooting was quite hectic. There was top quality equipment but they weren’t used to shoot with live animals. But they’ve accepted our „advices“ and everything went well. Shooting was really interesting but in my opinion it had too much of special effects. Luckily our animals are trained for it. You cannot see it in the video but if you want to give a gas mask to alsatian dog who was seen it only once before – that’s really not normal :).

How many animals have you used?

We had there six alsatians which shouldn’t fight with each other. Someone, who knows something about these dogs knows how difficult task that can be. Then Harris’s Hawk (Parabuteo unicinctus) and two horses – one black and one white. Ruby Commey was riding the white one and she has never ridden a horse before and she had to wear that armor. It was really, really difficult. In this moment they were shooting with a drone which was „air raiding“ towards the horses. Ruby did a great job! I have to tell you that the casting and choices of the production were good. The production was kind but you could see they were really exhausted. You do not want to have on the set a horse which is scared. Interesting fact is they had rubber horse shoes. We had to use them so they wouldn’t slip and also not to damage the interior.

Ruby Commey with Harris’s Hawk

How the animals were behaving during the shooting? Was the music loud? Were they scared?

The music wasn’t a problem but when you have way too many stuff going around them then it is difficult for them. They are used to it and we can always find some solution in any situation. In the video you can see that Ruby isn’t riding the horse only by herself but there was an assistant holding the reins. We could’ve done it without him but it’d take more time.

Are you familiar with Rammstein’s music?

A little bit yes. I’m not a hardcore fan but after this video I’ll definitely become one. 🙂 I have to say I kinda like the song and video and the band itself are really nice guys.

With whom was the best/worst cooperation?

I do not know them! 🙂 The best was the one with blue eyes. (Richard, editor’s note) My colleagues were joking if I’ll go for a date with him. 🙂 When they have shot the scene where Rammstein eat the meat from Ruby there was breaking the stunt glass. Dogs were running everywhere around and I was really afraid of them because the glass was really sharp. And the blue eyed one said: „Don’t you worry, nothing is gonna happen to them.“ At that moment I took a piece of that glass and started to cut his hand with it. He was surprised and didn’t said anything more. 🙂 Then I realised I shouldn’t have done that. But I just like my animals so much and I’m worried about them.

How do you like the band members? You said that they’re nice people. Can you be more specific?

I have to tell you I can read the person’s character from their behaviour to animals. And they were so sweet. So that’s the story how I started to like Rammstein. They’re very nice people but also slightly crazy. I haven’t done a video shooting with naked guys in aquarium. 🙂

How do you like the song and video for Deutschland? The media are talking about it a lot.

I’ve just read about it! That the jewish community do not like it. But the opposite is the truth. It doesn’t have anything in common with antisemitism. I think it’s quite anti-nazi. And there is also a black woman acting there. How on earth some nazis could have a black woman in their music video? It’s absurd and ridiculous. The band was so nice to Ruby during the shooting.

Ruby Commey with the alsatians

Have you heard any more songs from the upcoming album?

No. We have done just one video, however, the band was shooting five of them! There was completely different production for each video.

Have you seen the live show of Rammstein? Soon they’ll be in Prague.

Not yet, but I have a question for you! Can you invite us there? I think the guys would like to see those dogs again. We’ll think of something. 🙂

For the interview we thank to Stanislav Holý!

Translation: Antonín Dománek, corrections: Linda Niemi

Komentáře k článku Rozhovor s Romanou Hájkovou:

  1. Kdo ma este zaujem, ticketportal aj ticketmaster maju volne vstupenky na oba koncerty Rammstein v Prahe do sekcie Statie. Na oficialnych strankach distributorov sa uvolnili aj listky (niekde aj na sedenie) napr. na koncert v polskom Chorzowe ci Viedni.
    Pozn. komentar pisem sem, nakolko pri info o koncertoch uz sa nedalo

Komentáře jsou uzavřeny.