Report z generálky č.2 – 28.5.2016 Black Box Music – Berlín

30.05.2016 - lindeman

1

Rammstein – Black Box Music – Berlin – 28.5.2016

Za adminy českého fanklubu Vám přinášíme report z generálky, na kterou jsme měli tu možnost se podívat, jak se kapela vrací na pódia po 3 – leté pauze. V jedné větě to nelze shrnout lépe než takto: Byla to neskutečná podívaná!

V sobotu 28.5. jsme se sešli před sídlem Black Box Music v očekávání toho nejlepšího a vzhledem k tomu, že jsme neznali setlist dopředu, tak jsme nebyli zklamáni. Ba naopak, show byla lepší, než jsme se mohli přát. Začneme setlistem, který byl naprosto přepracován od jeho poslední verze v roce 2013.

1. Ramm-4 (zatím nevydaná skladba z nového alba)
2. Reise, Reise
3. Hallelujah
4. Zerstören
5. Keine Lust
6. Feuer Frei!
7. Seemann
8. Ich tu dir weh
9. Du riechst so gut
10. Mein Herz brennt
11. Links 2-3-4
12. Ich Will
13. Du Hast
14. Sonne
———–
15. Ohne Dich (akustická verze)
16. Engel
17. Stripped

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stage:
Základ pódia zůstává stejný, jako v posledních letech. Je připravený pro festivalovou turné, takže tentokrát znovu chybí “bunkry” na stranách. Ale světelné prvky jsou všechny úplně nové. 4 gigantická kola byla nahrazená obdélníkovými bloky, které jsou v 3 v přední řadě a 4 v prostřední. Každý blok je hustě osazen otočnými multifunkčními stanicemi. V zadní řadě jsou 3 obrovské “+” kříže, o dost větší než bývaly ty z LIFAD tour. A přibyly také nové, blokové, úzké sloupce. V pozadí všeho zůstávají klasické výbojkové “pary”, ale jinak je osvětlení z velké části LEDkové.

Show:
Ramm-4
Vše začíná se staženou oponou, kde je obrovská sedmi-segmentová číslovka, kde se spustí odpočítávání od 9 do 0. Po skončení odpočítávání následuje výbuch a spadne opona. Flake začne hrát intro a později se přidá Schneider. Kytary následují a Richard s Paulem se spustí na světelných blocích na stranách, podobně jako se spouštěl Till při ITDW v minulé tour. Celý song má rychlejší tempo, VELMI chytlavý!!! a riffově zapadá do éry prvních dvou desek – Herzeleid a Sehnsucht. Je tu návrat k elektronice, který s Filipem osobně velmi vítáme. Nakonec na scénu přichází Till. Ve fraku a s kloboukem, který velmi připomíná outfit ve videu Praise Abort. Till stepuje až ke svému mikrofionu a sve svým úšklebem vypadá jako potrhlý majitel cirkusu. Svůj širák odhazuje v dáli a ten exploduje ve vzduchu a show začíná. Celý song je textově pospojován z názvu skladeb, které vydali. Dává smysl a i když mé první pocity byli, že to bylo to nejhorší, co jsem od nich textově slyšel, tak pár hodin a máte to v paměti tak zaryté, že ani nevíte jak! Refrén je jednoduchý, ale zase – neuvěřitelně chytlavý a prostě k celé kostře songu a rytmu sedí! Ja – nein! RAMMSTEIN!
Po konverzaci s kapelou a lidmi, kteří k nim mají blízko je jisté, že tento song bude na novém albu, čímž se potvrzuje i fakt, že jejich nová tvorba bude vydaná ve formě alba. Kdy? Věříme, že určitě všichni budeme včas informováni!
Dále show pokračuje sklabou Reise Reise, která se po 11-ti letech vrací do setlistu. Oranžově nasvícená a na úvod setlistu výborně sedne. Následuje Hallelujah, která pro nás je splněným snem! Na setlistu je znovu po 14-ti letech. Song je trochu hudebně vylepšen, ale zvuk kytar pořádně přečtete během Hallelujah a alespoň mě neskutečně nadchl. Klasické songy, jako Ich Will, Links, Du hast dostávají pořádné koule! Na tom zvuku museli fakt zapracovat, stojí vážně za to!

Zerstören přichází s novým “divadlem”, naživo tahle skladba zní vážně fenomenálně! Je obohacena o klavírní doprovod v breaku, místo kytar a bicích, dodává to takový groteskový nádech, než zase síla kytar začne na poslední refrén. Till je oblečen ve hnědém dlouhém kabátu s hnědou čapkou a na konci songu si kabát sundá a odhalí sebevražednou vestu pod ním a s obrovským úsměvem na tváři se odpálí!
Keine Lust a Feuer Frei jsou stejné, jak je známe. Jen snad, že Keine Lust je znovu zeleně nasvícená, jako na začátku LIFAD tour. U Keine Lust nastal jeden technický problém s CO2, které u Richarda nepřestalo tryskat a měli jsme tak CO2 show přes celou první sloku a refrén, než se to technikům podařilo vypnout.
Seemann se znovu vrací na pódium a celkově jsme měli dojem, že Till se po spolupráci s Peterem na sólovém projektu opravdu “naučil zpívat”! Uvidíme, jak to půjde dál během turné. Každopádně během tohoto songu přibyl efekt “nízké mlhy” a když Till zpívá v refrénu “jetzt stehst du da, an der Laterne…” Flake vedle něj postaví svítící lampu, kterou Till po něm vzápětí hodí a samozřejmě, mnoho z ní nezbylo.
Ich tu dir weh se vrací a tentokráte znovu i s vanou. DRSG je zpět taktéž. Na začátku místo “Der Wahnsinn” Richard vyřkl “You sexy motherfucker”, jako efekt se vrací hořící rukávy Richarda a Paula.
Další je Mein Herz brennt v klasické a původní podobě, a tentokrát po 14-ti letech se zpívaným intrem. Hořící srdce nechybí.
Links 2-3-4 nezměnilo od předchozí turné podobu, až na to, že Richard s Paulem používají kytary s plamenomety (stejné jako na 2013 tour).
Ich Will je klasika, během zkoušky Paul vtipkoval – “Ich will – nauch Hauseee!” (Já chci domůůů)
Du Hast dostalo nové kytarové intro, ale jinak žádné změny.
První část koncertu uzavírá Sonne, které je také stejné jako dříve, jen tentokrát před posledním refrénem je pozornost věnována Schneiderovi a jeho sólu na bicí. Také je tu nový pyro efekt, horizontální plamenomety na stranách, které vytvoří na moment ohnivou stěnu.
Další část koncertu začala v malé gumové loďce, kde se celá kapela sesadila a při čekání na Paula začli zpívat “Give Peace a Chance” (John Lennon). Kapela zahrála znovu po 12-ti letech Ohne Dich v akustické verzi a musíme říct, že zní vážně svěle! Ohledně toho malého gumového člunu uvidíme, co se chystá asi až při prvním koncertě v Itálii.
Engel se znovu po 4 letech vrátil na setlist a tentokrát se Till s křídlama vzáší nad pódiem! Pyrotechnika ve zkušební hale BBM je limitovaná prostorem, takže jsme měli možnost vidět pouze “malé” pyro efekty, a tím pádem tento song také bez efetků.
Koncert zakončila skladba Stripped, která se znovu vrací po 11-ti letech a hudebně je trochu obohacená oproti verzi, kterou známe.
Celý koncert trvá klasických 90 minut a podívaná je to exkluzivní, pokud navštívíte Rammstein na jejich letošní turné, určitě nebudete litovat!

Vaši admini,
Antonín a Filip

Komentáře k článku Report z generálky č.2 – 28.5.2016 Black Box Music – Berlín:

  1. Flake v zimě říkal,že alba už nejsou tím čím bývala a vydání nové desky teď není na pořadu dne.Mělo by se hrát živě jen ,,pár,, nových songů.Spíš vyjdou nějaké singly a dvd.Na nové album Rammstein nemají náladu.Alespoň to jsem četl já.

Komentáře jsou uzavřeny.