LIFAD slaví 5 let

16.10.2014 - tommy

lifad_coverDnes je tomu přesně 5 let od vydání zatím posledního řadového alba naší oblíbené šestice.
Pilotním singlem alba byla skladba Pussy, vydaná 18. září téhož roku, která vyvolala rozruch díky svému kontroverznímu a provokativnímu „pornovideoklipu“, který světlo světa spatřil 16. září skrze web Visit-X.net. Kapele tak před vydáním další studiovky zajistila Pussy dostatečnou reklamu při svém návratu, po skoro čtyřleté pauze. V roce 2010 byly k albu vydány ještě další dva singly a to ke skladbám Ich tu dir wehHaifisch.

Pár týdnů po vydání bylo album označeno německým státním orgánem pro ochranu mládeže před nebezpečnými vlivy médií, za nebezpečné pro mládež. Největší mírou se o to zasloužil text skladby Ich tu dir weh, který pojednává o sadomasochistický praktikách. Kvůli tomuto textu také Rammstein nesměli skladbu v německy mluvících zemích hrát živě. Po pěti koncertech však kapela song znovu zařadila do setlistu avšak s mírně pozměněným „cenzurovaným“ textem. Till pozměnil všechny pasáže pojednávající o druhé osobě a ve výsledku tak zpívá o tom, že způsobuje bolest sám sobě, nikoliv však někomu druhému.

Rammstein k tomuto albu zahájili 8. listopadu 2009 turné čítající více než sto živých vystoupení, přičemž zavítali také do ČR a to rovnu dvakrát (Praha 25.11.2009 a Ostrava 13.7.2010). Kromě Evropy také navštívili Severní a Jižní Ameriku, Afriku, Austrálii a Nový Zéland. Skoro dvouletou šňůru kapela zakončila 31. května 2011 v Mexiku.

LIFAD se v 8 zemích vyšplhal na první místo v prodejnosti hudebních alb. V USA obsadilo v žebříčku 13. místo a je tak zatím nejúspěšnějším albem kapely v této zemi.

Toto album je zatím posledním plnohodnotným studiovým počinem kapely. Další studiové nahrávky bychom se mohli dočkat, pokud půjde vše jak má, nejdříve za 2 roky, jelikož si šestice zrovna dopřává pauzy a minimálně rok tento stav nečinnosti ještě potrvá.

Komentáře k článku LIFAD slaví 5 let:

    • To jo, na zkrácení dlouhé chvíle by se to CD využít dalo 🙂

    • Zajímavé je, že Emigrate se dá poslechnout třeba na Spotify, ale od Rammstein tam není skoro nic. Nevím, kdo tam tomu tak blbě rozhoduje.

Komentáře jsou uzavřeny.